محصولات محلی و سنتی شهر ریوش

نان محلی ریوش ، نگاهی به بازار محصولات محلی و سنتی

                              نان محلی ریوش ، نگاهی به بازار محصولات محلی و سنتی 

نان محلی ریوش با توجه به پخت تنوری و هیزم و استفاده از آرد گندم محلی یا دیم از نظر کیفی و طبق نتیجه آزمایش در آزمایشگاه دانشگاه فردوسی مشهد ، یک نان کامل و غنی و سالم بحساب می آید و علاوه بر ساماندهی نانوایان باید کیفیت نان را حفظ و از این بازار سنتی وخانگی حمایت کرد .

  ریزمغذی¬های موجود در نان
میزان دریافت برخی ریزمغذی ها نظیر: روی، تیامین، آهن، و کلسیم از نان قابل توجه است، اما به دلیل بالا بودن درجه ی استخراج و میزان فیبر در نان های ایرانی، قابلیت دستر سی عناصر مذکور به ویژه آهن و روی زیر سؤال می رود. 
هر چه میزان سبوس و مواد مغذی موجود در آرد بیشتر باشد، نان کامل¬تری به دست می¬آید. 
درجه ی استخراج آرد، تخمیر و پخت نان (درجه ی حرارت و زمان پخت) بر قابلیت دسترسی عناصر؛ به ویژه آهن، کلسیم و روی مؤثر است؛
 از این رو به منظور افزایش ارزش تغذیه ای و بهبود کیفیت خوراکی نان، تخمیر کامل با روش های مناسب سنتی و صنعتی در فرایند تولید نان توصیه می شود. 
نان روستایی به دلیل دارا بودن درجه¬ی استخراج پایین، دارای بالاترین مقدار روی؛یعنی 2/17 میلی گرم در هر 100گرم است.

2 سبوس گندم 
سبوس به جدار خارجی دانه ی گندم گفته می شود، و چون از تشعشع خورشید استفاده می کند و تمام قسمت های فعال و زنده ی گندم در پوست آن جمع می شود، حاوی مقادیر زیادی ویتامین است. در اثر ایجاد فشار و حرارت هنگام آسیاب کردن، چربی دانه گندم به سبوس می چسبد و با آن خارج می شود. این روغن دارای فواید و منافع بسیاری است، که با الک کردن از آرد جدا شده و به مصرف غذایی ما نمی رسد. 
روغن گندم ملّین و حاوی ویتامین ای است. گلوتن نیز تنها جزء ازت دار گندم و به عنوان مصالح ساختمانی بدن انسان به شمار می رود. 
سیلیس موجود در سبوس آرد برای استحکام دندان ها و استخوان ها بسیار مهم است. کمبود و فقدان سیلیس زمینه را برای ایجاد و افزایش مرض قند (دیابت) فراهم می سازد.
فسفر نیز که برای تقویت استخوان ها، مغز، سلسله اعصاب و جذب کلسیم نقش حیاتی دارد، در سبوس آرد یافت می شود.

روش صحیح نگه داری نان
1. نان خوب مستلزم داشتن آرد با کیفیت، نانوای خوب و نگه داری صحیح است؛ به گونه ای که در ایجاد ضایعات نان، مردم 20 درصد، نانوایان 30 درصد و آرد مصرفی 50 درصد تأثیر دارد.
2. چیدن نان های داغ بر روی هم، کپک زدگی، بیات شدگی و فساد زدگی ر زودرس می کند و موجب افزایش ضایعات نان و بیماری های گوارشی می شود.
3. قبل از سرد شدن کامل، نان ها را دسته نکنید. نان سرد شده را نیز در پلاستیک، یا سفره بگذارید.
4. خرید نان مازاد بر نیاز روزانه، یکی از علل افزایش ضایعات نان است. از خرید نان اضافی خودداری کنید.
5 . از خوردن نان سبوس دار غافل نشوید. مصرف نان سبوس دار در هر وعده غذایی 30 تا 40 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و گوارشی را کاهش می دهد.
6. خوردن نان سبوس دار مانع از جذب سریع قند و چربی در خون می گردد.
7. نان های تیره (حاوی سبوس بیشتر) ارزش غذایی بالاتری نسبت به نان های سفید و روشن دارند.
8 . قرار دادن نان در یخچال، بیات شدن نان را تسریع می نماید.
9. هنگام خرید نان حتماً یک سفره ی پارچه ای، یا پلاستیکی به همراه داشته باشید.
                      

گالری تصاویر

نظرات( 7)

علی اکبر: بسیار نان فوقالهاده ای است البته بنده از طریق یک سایت خریدم و متوجه شدم مال اینجا است و از زمان مصرف این نان که به توصیه یکی از دوستان بود دیگر نان دیگه ای مصرف نکردیم و خدا به کسانیکه این نان رو پخت میکنند خیردهد وارزوی سلامتی میکنم
مجیدی: چه سایتی ممنون میشم ادرس سایت رو اعلام کنید ؟
علی اکبر: آدرس سایت فکر کنم این بود نان محلی تنوری nanmahali.ir

ارسال نظر

مطالب مرتبط

شهرداری ریوش

شهرداری ریوش در سال 1379 تاسیس شد; شهر کهن ریوش دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی می باشد و دارای جمعیتی قریب به 20 هزار نفر در بخش شمالی شهرستان کاشمر واقع شده است.

با ما در تماس باشید